Jana Soukupová právě prožívá poslední rok svých studií. V červnu by měla na Vysoké škole ekonomické v Praze dokončit pětileté studium politologie a do jejích plánů rozhodně nikdy nepatřil fakt, že část státnic bude skládat v kavárně pár desítek metrů od brány univerzity. „Zrovna jsem se chystala na zkoušku. A hodinu před státnicemi mi volá spolužačka, že na VŠE už zase všechny evakuují. Za pár minut přišel oficiální e-mail, že byla ve škole opět nahlášena bomba a že se všechny zkoušky i testy tento den ruší,“ říká studentka.

Podobný zážitek není na pražské VŠE v poslední době výjimečný. Jen za měsíc leden byla na půdě univerzity třikrát anonymem nahlášena bomba, ke konci minulého roku podobné ohlášení proběhlo dvakrát. Jana nicméně patřila k těm šťastnějším. Státnice nakonec ve stejný den úspěšně složila, protože zkoušející akčně zarezervovala dva stoly v blízké kavárně. „Bylo to úsměvné prostředí. Byli jsme jen další zákazníci, akorát jsme si ke kávě dali státnice. Ale v situaci, kdy je to s termíny zkoušek kvůli bombám tak nahnuté, jsem byla vděčná, že jsem to mohla mít za sebou. Nechápeme, kdo a proč to dělá,“ dodává studentka.

Rychlá alternativa

Její otázka – tedy proč k anonymnímu nahlašování bomb v areálu školy dochází – zůstává už přes měsíc nezodpovězená. Jedna z teorií je, že za anonymy stojí někdo z řad studentů, kdo se bojí nezdaru u zkoušky. Na VŠE totiž funguje jeden z nejpřísnějších modelů: student musí zkoušku složit hned na první pokus. Výjimku…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte