DSC00306
Kukuřice. (2018)

Odda jsem poznal na opičárně zvané rekvalifikační kurz pro knihovníky. Roku 2014 si ministerstvo práce vymyslelo, že vám osm let praxe v knihovně nestačí, a pokud nemáte knihovnickou školu nebo rekvalifikaci, musíte pryč. Nadělalo to u nás docela dost strachu. Aby tam po nás nechtěli jazyky! Cítili jsme, jak se pod námi zachvěly židle, na nichž jsme chtěli doklepat tu dobu do důchodu (v mém případě pětatřicet let), a malinko jsme zpanikařili. Na kurz jsme nicméně museli, a když to zaměstnavatel platí a je to v pracovní době… Řada z nás nakonec docela uvítala možnost ulít se z nudy u pultu, která nám všem už dobrých pár let lezla krkem.

Kurz organizovala Národní technická knihovna. První setkání proběhlo v říjnu. Bylo nás tam asi šedesát, padesát ženských a deset chlapů, pod pětatřicet jsme tam byli jenom tři. Dobře se pamatuju, jaká byla v té učebně se stěnami z pohledového betonu v nové budově NTK v Dejvicích stísněná atmosféra. Rachtání plastových stolečků. Žbrblání nedotažených uzávěrů na plastových lahvích s dobrou vodou. Opatrné, polohlasné rozhovory. Pohledový beton je možná pohledový, rozhodně však ne pohledný a jako pozadí padesátiletého bledého obličeje v podzimním kalném dopoledni je vyloženě nevhodný. Ženské se namalovaly a oblékly do blůzek, ale ty kruhy pod očima. Dovedete si představit, v jakém rozpoložení a životní pozici je člověk, který se zapíše na rekvalifikační kurz na knihovníka.

V lavici jsem seděl s kolegyní Julií, se kterou jsem tou dobou…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte