Naděje s nejistým koncem. Tak se dá jednou větou charakterizovat novela insolvenčního zákona, kterou minulý týden odhlasovali poslanci.

Šanci vstoupit do procesu oddlužení novela otevírá daleko většímu počtu lidí. Dosud musel zájemce prokázat, že je během pěti let schopen splatit 30 procent svých dluhů, jedině tak mu soud osobní bankrot umožnil vyhlásit. A na splacení právě těchto 30 procent pak soud trval, když po pěti letech rozhodoval o tom, zda člověk může začít nový život bez dluhů. Podle nových pravidel tahle bariéra padá, s procesem oddlužování může začít každý, komu na splácení měsíčně zbývá alespoň 2178 korun nad zákonem dané nezabavitelné minimum. Dá se očekávat, že místo dnešních 20 tisíc lidí ročně se jich o oddlužení pokusí násobně víc.

Nemravný byznys

To je každopádně žádoucí změna. Beznadějné dluhy totiž dusí českou kotlinu, dvě a více exekucí tu má 600 tisíc lidí. Lidé, kteří uvízli v neřešitelných dluzích, pochopitelně propadají beznaději a frustraci. Loni zveřejněná Mapa exekucí navíc ukazuje, že v zadlužených regionech (někde je v síti exekutorů i pětina obyvatel) lidé častěji volí extremistické strany nebo nevolí vůbec.

Příčinou téhle tristní a v Evropě nebývalé situace přitom není to, že by Češi byli jacísi dluhoví sebevrazi. Na jejím počátku stojí selhání státu, který umožnil nemravný dluhový byznys. Připomeňme, že vše začalo na přelomu tisíciletí s přijetím zákona o soukromých exekutorech. Prosazoval ho tehdejší politik Unie svobody…

I_obalka_R05_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte