Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Suchý únor

Českej chlap

Federální kriminální ústředna pátrá po muži na fotografii. Pohřešovaný má pleš a kolem ní zbytky tmavých vlasů. Je asi 175 cm vysoký, silnější (hodně silnější) postavy. Naposledy byl spatřen, jak nastupuje do škodovky a pouští si z autorádia Nedvědy. Měl na sobě něco neurčitého a trochu to páchlo potem a kouřem. Ztratil se českej chlap.

Byl to kumpán, všude ho bylo plno, díval se na televizi s kriminální ústřednou a fotbalem, kouřil sparty, chodil na Spartu a do hospody. Ale i to pivo se mu teď rozhodli znechutit. Začíná totiž suchej únor, měsíc bez alkoholu. Tahle akce říká, že správný muž myslí na svoje zdraví a psychickou rovnováhu, předchází civilizačním chorobám, chce být výkonný a fit, a proto omezuje alkohol.

Tomu se ovšem českej chlap od srdce zasměje. Českej chlap má totiž rád srandu. Kéž by se jeho synové a vnuci taky pořádně zasmáli. Ale ti tu jen sedí, hledí a nevědí, co by tátovi řekli. Jen si rozpačitě hladí fousy. Fousy! To si ani nedáte pivo, chlapi? To víš, tati, je suchej únor. A dívají se na chytré hodinky, chytráci. Už musí jít. Nebo běhat. Myslí přece na svoje zdraví.

Stejně jako nastupující generace mužů v Británii, USA a dalších zemích, kde právě končí podobná akce s názvem suchý leden; zúčastnily se jí údajně čtyři miliony lidí. Anebo v Německu, kde mají Sobertober čili Střízloříjen. Opíjení už není cool, zdraví je přednější, spotřeba alkoholu celosvětově klesá. V Česku tedy pomalu, držíme se na druhém místě s Francií, před námi je jen Litva.…

I_obalka_R05_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1209
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte