Fráze „quid pro quo“ se obvykle překládá jako „něco za něco“. V případě kontaktů mezi prezidentem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se zdá, že oním „quo“ bylo veřejné vyhlášení závazku vyšetřovat Joea Bidena a průběh voleb 2016. Deník The New York Times oznámil, že k veřejnému prohlášení mělo dojít v mém programu na televizní stanici CNN. Myslím tedy, že dlužím čtenářům vysvětlení, jak průběhu událostí rozumím já.

Bez soustředění

O Zelenského vystoupení v našem pořadu jsem měl spolu se svým týmem zájem od jeho dubnového zvolení prezidentem. Jedná se o fascinující politickou postavu, naprostého outsidera, který rychle vystoupal k moci. Ukrajinu jsem navštívil několikrát a jejího předchozího prezidenta jsem zpovídal třikrát, měl jsem tedy o zemi dobrou představu i dobré kontakty v ní.

Začali jsme proto navazovat styky s novou ukrajinskou administrativou a proces byl celou dobu věcný a srdečný. Hlavám států často přijde vhod, když mohou poskytnout rozhovor v době každoročního zasedání OSN v září v New Yorku, a o to jsme také usilovali.

Zhruba týden před začátkem hlavního shromáždění se v Kyjevě konala jiná významná konference, také každoroční záležitost, na níž se scházejí ukrajinské elity se západními politiky, diplomaty, intelektuály a novináři. Protože jsem měl plánovánu účast, zeptal jsem se, zda bych se nemohl se Zelenským setkat, aby si na mě zvykl a abychom dohodli plánovaný rozhovor. Jeho kancelář ochotně souhlasila.

[pull-quote…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte