Kultura

Folková tma pod svícnem

kdo a proč hrál divadlo pro vládnoucí garnituru

Samozřejmě že Vlastimilu Třešňákovi pálil příslušník Státní bezpečnosti prsty, samozřejmě že Jaroslav Hutka strávil dny v cele předběžného zadržení. Přesto jsem hluboce přesvědčen, že nemůžeme plně porozumět pozdně socialistické každodennosti a kulturně-společenským fenoménům, jakým byla například folková hudba, pokud u výčtu tohoto typu fakt, ať jsou jakkoli palčivá, skončíme,“ píše Přemysl Houda v knize Normalizační festival a nabízí pohled, kdy už veřejné vystoupení někoho „nepohodlného“ nebo oficiálně vydaná deska u Supraphonu není jen „nevysvětlitelným zázrakem“. Proti folkové hudbě podle autora nikdy režim nemířil takovou kampaň jako proti undergroundu či nové vlně a písničkář s kytarou byl pro státní aparát srozumitelnější než chaotický rachot, už proto to měl folk o něco snazší a vycházel nebo se hrál i oficiálně.

Houda zpřesňuje představu folku jako protestního hnutí, které si s režimem nikdy nezadalo, a poukazuje i na přirozenou selektivnost paměti. Kniha nicméně obrací pozornost především k bezejmenným aktérům – úředníkům a organizátorům – a na základě rozhovorů s desítkami lidí tvrdí, že právě v mezích ofi ciální sféry mohly vzniknout skuliny, pokud dotyční prohlédli monolitický ideologický jazyk. Folkové festivaly se konaly pod dohledem státní moci, ale ve smyslu „pod svícnem je největší tma“. A organizátory schopné použít normalizační řeč jako povolenku pro dobrý koncert pak nepovažuje za kolaboranty, ale spíš klíčníky, kteří otevírali zamčené dveře…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte