Kultura

Objevit své hrdinky

Po vzoru amerického bestselleru Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky vyšla jeho domácí verze Kapky na kameni s podtitulem 50 příběhů českých a slovenských rebelek. A vypadá to, že se kolektivu autorek podařilo vyhnout přílišnému zjednodušování, kterého se dopustily jejich americké kolegyně.

Devět autorek, mezi které patří i česká socioložka Lucie Jarkovská nebo slovenská spisovatelka Veronika Šikulová, se rozhodlo nesvazovat medailony schématem jedna strana textu a jedna ilustrace, ale osudy významných žen rozepsat až na tři strany a doplnit o dvě vyobrazení. To čtenářům dává ucelenější představu o pestrých osudech českých a slovenských hrdinek, ale zároveň se příběhy přirozeně komplikují. Ze složitosti života si autorky pomáhají různými cestami. Poměrně často používají fráze a ustálené vzorce z pohádek („byla svatba a žili spolu šťastně až do smrti“), zároveň se nebojí vysvětlovat přímo v textu reálie – a tam, kde by to příliš překáželo toku vyprávění, odkazují na slovníček. Na předsádce je pak vyvedena mapa Česka a Slovenska a spolu s ní časová osa od roku 1811 do současnosti.  Přesto se jedná o knihu určenou primárně pro rodiče s dětmi, zvídavé čtenáře a čtenářky pravděpodobně napadne spousta otázek typu: Jak to, že v době, kdy všude „vládl strach“ a právnička Dagmar Burešová zastupovala řady utiskovaných, měla Libuše Niklová ve zlínské továrně takovou pohodu pro tvorbu hraček? A tady musí nastoupit dospělí předávající dětem další…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte