Kultura

Tenhle Žižkov není pro děti

Dětství prožívané na Žižkově normalizační éry. Stará zástavba rychle a osudově ustupuje panelákům a s ní odchází i životní styl, který dosud v lecčems odolával komunistické vizi lepších zítřků. Chudoba, rezignace a únik do privátních světů se mísí s kariérismem, krutostí a úchylností. Izolovaný svět outsiderů, pro které Praha byla vždy kdesi daleko, ale jemuž teď normalizační chapadla berou jeho styl i historické srdce. Takto snad lze shrnout pozoruhodnou novelu Simony Bohaté Všichni sou trapný. Je vystavěna jako série příběhů, z nichž každý zaostří na jednu z postav, ale protože jde o mikrosvět, jejich osudy se víc a víc prolínají a vytvářejí mozaiku, jež čtenáře strhne a nutí číst dál.

V centru příběhu stojí pubertální děti z rodin na okraji. Neustále jim hrozí pád do propasti, na jejíž hraně stojí sociálka a na dně pasťák. Nedoléhají k nim ideologické řeči o dětech jako naději a budoucnosti. Šanci jim dává pouze útěk z dosahu dospělých, což funguje jen dočasně. A když už se mezi dospělými najde někdo, kdo s nimi soucítí, pomoci jim stejně neumí. V normalizační džungli vládnou predátoři a ti loví hlavně bezbranné. Atmosféru umocňuje nespisovná čeština pražské provenience, jíž mluví postavy i vypravěč. A tento jazyk je odposlouchán přesně, stejně jako jsou přesně zachyceny reálie Žižkova z doby velkého bourání. Právě neupovídaný popis je nejspíš důvodem, proč knížka působí tak sugestivně. Na malé ploše kondenzuje špínu doslovnou i metaforickou, jak ji…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte