Smrt Abú Bakra Bagdádího je skutečným vítězstvím v boji s teroristickými skupinami. Islámský stát je jednou z nejkrutějších a nejnebezpečnějších organizací, jaké se kdy na zemi vyskytovaly, a smrt jejího vůdce je pro ni velkou ztrátou. Jak ale ukazují poslední protesty od Iráku až po Libanon, Blízký východ zůstává i nadále nebezpečným prostorem. A pokud bude důsledkem Bagdádího smrti další stažení Ameriky z oblasti, může se neblahá spirála roztočit ještě rychleji.

Svět upřel k Blízkému východu pozornost po útocích 11. září a uvědomil si jednu základní věc: region je téměř výjimečný v tom, že v něm za celá desetiletí nedošlo k žádnému významnému politickému, ekonomickému ani sociálnímu pokroku. Jinde na světě padl komunismus, zmizely vojenské diktatury, ekonomický růst proměnil k nepoznání rozvojové země. Na Blízkém východě se ale zastavil čas, nebo se dokonce rozběhl pozpátku. Právě tato stagnace podle mnohých vytvořila atmosféru, v níž se může rozvíjet a šířit islamistický extremismus a terorismus.

Pozpátku

OSN vydala v roce 2002 zprávu o rozvoji arabského světa sestavenou arabskými experty, jež jasně ukázala základní problémy regionu. Pokud se má region stát součástí moderního světa, je zapotřebí dosáhnout pokroku ve třech oblastech: v míře svobody, rovnoprávnosti žen a vzdělání. Zpráva se šířeji zabývala nedostatkem ekonomických příležitostí, absencí lidských práv a sociálního pokroku ve většině arabského světa. Vlády na celém světě došly k závěru, že právě…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte