Plán českého premiéra, který měl na pozadí evropského sporu o migrační kvóty dokázat, že se jeho země nevyvlíká z pomoci obětem syrské občanské války, se přesně po roce dostal do slepé uličky. Andrej Babiš chtěl původně postavit soukromé útočiště pro nezaopatřené syrské děti přímo v Sýrii a projekt už měl vytipovanou lokalitu a rozkreslený návrh. Syřané však nyní premiérův sirotčinec odmítli. Je to už druhá „jednoduchá“ migrační iniciativa předsedy vlády, která narazila na komplikovanou realitu.

Je tam všechno

Babiš přišel s nápadem na stavbu sirotčince v Sýrii loni na podzim. Reagoval tím na přetrvávající kritiku visegrádských zemí ze strany evropských institucí, že se odmítly podílet na kvótovém přerozdělování uprchlíků (generální advokátka soudu EU minulý týden sdělila, že se tím Česko spolu s Polskem a Maďarskem dostaly do rozporu s evropskou legislativou), a také na výzvu opoziční europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), aby Česko převzalo do péče padesát syrských sirotků z řeckých uprchlických táborů, což se setkalo s příznivou reakcí části politické scény i veřejnosti.

Babiš nápad od počátku koncipoval jako svůj soukromý projekt – vynecháním státu a jeho pravidel chtěl celou věc „zjednodušit a zrychlit“, spolupracovala na něm jen velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, která komunikovala přímo s premiérem. Partnerem v Sýrii se stala humanitární organizace Syrský arabský červený půlměsíc (SARC), která spolupracuje s českým Červeným křížem a v minulosti…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1231

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte