Kultura

Vím, co dělám

Biografie Kimiho Räikkönena není typickou biografií sportovního šampiona, protože Räikkönen není typický sportovní šampion. I když se pohybuje v mediálním kolotoči formule 1, tenhle lakonický a sarkastický Fin jako by tu reprezentoval zlaté časy. Doby, kdy závodníci měli ruce od oleje a formule 1 nebyla cirkusem na kolečkách. Pro svou přímočarost a notorickou nemluvnost se stal miláčkem fanoušků. Za život řekl v rozhovorech méně než současný mistr světa Lewis Hamilton za týden, ale právě nesdílnost, alkoholové excesy a samozřejmě řidičské umění z něj udělaly celebritu.

Mohla tak vzniknout klasická oslavná kniha, ale pokud něčím Räikkönen není, pak odvozeninou amerického snu o obyčejném člověku, který si podmanil svět. Jeho biografii proto mohl sepsat jen jeho krajan, uznávaný prozaik Kari Hotakainen. Autor s darem pronikavé ironie se netají tím, že svět formule 1 mu nic neříká, a svého hrdinu tak pozorně sleduje bez ohledu na to, zda sedí v kokpitu ferrari nebo si hraje s dětmi ve své ženevské vile.  Jeho „neznámý Kimi“ (zatím vyšel slovensky) je zkrocený živel i finský hrdina, kluk ze skromných poměrů, jehož velký svět nezměnil. Nejde o hagiografii bezchybného profesionála. Finští šampioni vynikají jednou superschopností: skokan na lyžích Matti Nykänen prý vyhrál olympiádu po celonočním tahu, Räikkönen dokázal šestnáct dní v kuse pít a pak udivovat skvělými časy.

Podobný styl by sváděl k bulvárním historkám, ale pro Hotakainena je příběh jeho hrdiny jakýmsi zosobněním…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte