S různými pokusy o odvolání Donalda Trumpa jsem dlouho nesouhlasil. Změna výsledků voleb by měla být výjimečným řešením, k němuž se přistupuje pouze za nejextrémnějších okolností. Celý proces by otevřel hluboké rány v již i tak rozdělené společnosti. A po čistě praktické stránce by politickým důsledkem mohlo být nakonec Trumpovo zadostiučinění, jež by mohlo vést k jeho opětovnému zvolení – pravděpodobnost, že by republikány ovládaný Senát hlasoval dvoutřetinovou většinou pro impeachment je totiž velmi malá.

Události uplynulého týdne mě nicméně vedou k tomu, abych vyšetřování spojené s impeachmentem podpořil. Trumpova snaha tlačit na ukrajinskou vládu, včetně jeho telefonátu s prezidentem Volodymyrem Zelenským, byla zásadní chybou. Podřízení americké zahraniční politiky osobním politickým cílům je přímo definicí zneužití moci. I mnozí Trumpovi obhájci přiznávají, že to nebylo správné, pouze dodávají, že přečin nedosahuje závažnosti nutné k odvolání.

Vzorný Nixon

Ještě mnohem více zneklidňující je však Trumpovo odmítnutí s vyšetřováním spolupracovat. Předvolání nebo předání dokumentů se bránili i jiní prezidenti, Trump ale odmítá pravomoc Kongresu pohnat ho k odpovědnosti. I jeho oddaní stoupenci na redakčních komentářových stránkách deníku The Wall Street Journal přiznali, že Trumpův ústřední argument, tedy že vyšetřování Kongresem je protiústavní, nedává smysl. „Sněmovna může zahájit impeachment, víceméně kdykoli se jí zlíbí… Podobně jako prezidentská milost…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte