Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Tagesordnung

Jako reportážní román je v podtitulu českého vydání knihy Tagesordnung označena próza francouzského spisovatele a filmaře Érica Vuillarda (1968), který ji publikoval předloni, vzápětí za ni získal nejvěhlasnější z francouzských literárních cen – Prix Goncourt. Ale přesnější by bylo uvést, že jde o reportážně-esejistický román. Text rozdělený do šestnácti obrazů má daleko ke klasice reportážních románů, například k Chladnokrevně Trumana Capotea. Francouz sice dokumentaristicky vypráví o osudových dnech Rakouska v předjaří roku 1938, kdy tamní stát přestal existovat, ale historický materiál explicitně komentuje a vede nad ním krátké úvahy o dějinách, o chování lidí ve vyhrocených historických chvílích či o kolektivní a individuální paměti.

Stylisticky i významově hutné obrazy z anšlusu – v nichž vystupují němečtí velkopodnikatelé a vysoce postavení, nedávno vlády se chopivší nacisté, dále rakouští, britští a francouzští politici a pak také rakouský lid – Vuillard podává s ironií a espritem, avšak ani v nejmenším neuhýbá k relativismu. S reportážní rychlostí nastíní konkrétní historickou situaci a pak jakoby teleobjektivem v detailech sleduje konání aktérů, jejich hru navenek, přičemž neúhybně směřuje k obnažování podstaty v jejich postojích. „Skutečné myšlenky zůstávají skryté, už od počátků světa. Myslíme v zámlkách, se zadrženým dechem. Pod tím protéká život jako pomalá, podzemní míza,“ píše Vuillard, když uvažuje, co se asi tak stalo s rakouskými…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte