24_clovek_jaros
Jaromír Soukup • Autor: Milan Jaroš

Nestává se úplně často, aby liberálnější část společnosti přivítala vznik nějakého populistického projektu, který právě na liberálně smýšlející lidi útočí. Nový projekt Jaromíra Soukupa však podle mnohých (zejména v debatách na sociálních sítích) znamená naději, že se hlasy pro populistické strany rozmělní, a tudíž se oslabí jejich zastoupení ve sněmovně. A vzhledem k tomu, že prý Soukup nedisponuje politickým talentem, je jasné, že nemá šanci se do parlamentu dostat.

Je zajímavé, že si ještě někdo myslí, že v Česku něco nebo někdo nemá šanci uspět v politice. Už jsme přece dostali tolik příkladů, že ani program, ani charakter, ani inteligence nejsou vždy podstatné… O úspěchu rozhoduje atmosféra ve společnosti, poptávka, peníze, mediální zázemí a charisma. V tomto ohledu má Soukup jistou výhodu. Zejména vlastnictví TV Barrandov mu do krve vlévá doping, kterému budou ostatní závodníci těžko konkurovat.

Reklama
Reklama

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Jistě, populismus má dnes ve sněmovně nejsilnější zastoupení. Je to určující síla v zemi, takže je otázka, jestli je stále kde brát voliče. O projektu ale víme zatím příliš málo na to, abychom mohli soudit.

Jaromír Soukup čerpá svou sílu zejména z toho, že je ochoten držet mikrofon Miloši Zemanovi a s vděčností snese tu a tam i prezidentovu zlou slinu. Uvidíme, jestli s ním bude další kroky konzultovat. K prezidentovi se totiž silně hlásí i SPD či KSČM, byť je pravda, že dnes je už tolik nepotřebuje.

Zatím jsou ve hře všechny varianty. Může to být třeba jen Soukupův další zábavní projekt. Je ale možné i to, že Zemanovi došlo, že s SPD nikdo nechce vládnout, a tak potřebuje volitelnější populistickou stranu.

Je tu i jiná varianta. V posledních měsících vyvinul Soukup obrovskou energii, aby Tomio Okamura na politické scéně uspěl. Zval ho snad do všech pořadů, kterými TV Barrandov disponuje, byli často spolu viděni i mimo televizi. Kdo ví, třeba je nový Soukupův projekt základem k další spolupráci těchto dvou pánů. Spojit síly lze přece kdykoli.

Každopádně ačkoli Jaromír Soukup oznámil, že jde do politiky proti oligarchům (čímž se nečekaně vymezil proti Babišovi, i když to asi nechtěl, ale v politice jiné nemáme), sám se jím stává. Kombinuje v sobě mediální, finanční, lobbistické a politické cíle. Stejně jako velký střet zájmů, ale to už je dnes vlastně tak trochu samozřejmost.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte