Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Proč se nebát brexitu

Evropa může Brity chápat, správně ale trvá na svých principech

4-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V pátek dostali Britové dopis z Německa. Podepsány jsou těžké váhy německé politické, podnikatelské a společenské scény, od předpokládané budoucí kancléřky Annegret Kramp-Karrenbauer či předsedkyně sociálních demokratů Andrey Marie Nahles přes generální ředitele firem a šéfy různých nadací až po bývalého brankáře německé fotbalové reprezentace Jense Lehmanna. Z dopisu, zveřejněného v deníku The Times, se Britové dozvěděli, že je Němci mají rádi, jsou jim vděční za to, že je přijali po druhé světové válce zpět mezi civilizované evropské národy, a že sice respektují právo Britů na odchod z EU, zároveň si však stále přejí, aby si to ještě rozmysleli. „Bude nám chybět britský černý humor, jízda vlevo, čaj s mlékem a pivo po pracovní době,“ pokouší se o lehčí tón autoři dopisu, hned ale zvážní. „Nejvíc nám ale bude chybět Británie jako součást Evropské unie, zvlášť v této obtížné době.“

Z reakce Britů bylo cítit, že jsou polichoceni. Situace vlastně hodně připomíná onen podivný okamžik při rozchodu partnerů, kdy už všechny hádky proběhly, slzy odtekly, partneři stojí se sbalenými kufry ve dveřích, po dlouhé době se na sebe usmívají a pochybují o tom, co to vlastně provádějí. Posmutněle nostalgická nálada se nicméně může rychle změnit.

Prolhaní snílci

Britové se stále nedokážou dohodnout, jakým způsobem a jestli vůbec z EU odejdou (více na str. 22–23). Pracně vyjednanou „rozvodovou smlouvu“, na které se obě strany dokázaly shodnout po téměř dvou letech,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1396
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte