Až do desáté hodiny večerní prodlužovala Národní galerie v Praze v závěru uplynulého týdne otevírací dobu retrospektivy Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně. Takový byl o – v neděli skončenou – přehlídku zájem. Celkem ji vidělo na 90 tisíc lidí, přesné číslo nebylo v době naší uzávěrky známo; nicméně i tak je jasné, že jde o jednu z divácky nejúspěšnějších výstav v české historii. A to s placeným vstupným.

Poslední údaj je zásadní. I do Česka totiž v posledních letech pronikl fenomén, který znají návštěvníci anglosaských muzeí a galerií kupříkladu v Londýně nebo v New Yorku. Vstupné tam návštěvníci neplatí, náklady na takzvané dobrovolné vstupné pokryjí sponzoři.

Touto cestou jde u nás momentálně třeba Galerie Rudolfinum, kde vstupné za návštěvníky platí banka J&T. I díky tomu se předloni stal Krištof Kintera se svým projektem Nervous Trees držitelem návštěvnického rekordu, když se na něj do Rudolfina přišlo zdarma podívat přes 160 tisíc lidí. Je otázkou, o kolik víc lidí by se při stejné cenové politice „nula“ zašlo podívat na Kupku, kde se platilo 250 korun.

Sliby chyby

Nejde zde ovšem ani tak o rekordy jako o princip. Galerie Rudolfinum i Národní galerie jsou příspěvkové organizace ministerstva kultury, čili si je daňoví poplatníci při dodržování povinného vstupného vlastně platí dvakrát. Jednou na provoz, podruhé za vstup. Z toho důvodu také vyhlásil šéf Národní galerie Jiří Fajt hned při svém nástupu jako prioritu zavedení dobrovolného…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte