Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Komentáře

Proč platit dvakrát?

Kolik by asi přišlo na Kupku lidí, kdyby byl vstup do galerie zdarma

Až do desáté hodiny večerní prodlužovala Národní galerie v Praze v závěru uplynulého týdne otevírací dobu retrospektivy Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně. Takový byl o – v neděli skončenou – přehlídku zájem. Celkem ji vidělo na 90 tisíc lidí, přesné číslo nebylo v době naší uzávěrky známo; nicméně i tak je jasné, že jde o jednu z divácky nejúspěšnějších výstav v české historii. A to s placeným vstupným.

Poslední údaj je zásadní. I do Česka totiž v posledních letech pronikl fenomén, který znají návštěvníci anglosaských muzeí a galerií kupříkladu v Londýně nebo v New Yorku. Vstupné tam návštěvníci neplatí, náklady na takzvané dobrovolné vstupné pokryjí sponzoři.

Touto cestou jde u nás momentálně třeba Galerie Rudolfinum, kde vstupné za návštěvníky platí banka J&T. I díky tomu se předloni stal Krištof Kintera se svým projektem Nervous Trees držitelem návštěvnického rekordu, když se na něj do Rudolfina přišlo zdarma podívat přes 160 tisíc lidí. Je otázkou, o kolik víc lidí by se při stejné cenové politice „nula“ zašlo podívat na Kupku, kde se platilo 250 korun.

Sliby chyby

Nejde zde ovšem ani tak o rekordy jako o princip. Galerie Rudolfinum i Národní galerie jsou příspěvkové organizace ministerstva kultury, čili si je daňoví poplatníci při dodržování povinného vstupného vlastně platí dvakrát. Jednou na provoz, podruhé za vstup. Z toho důvodu také vyhlásil šéf Národní galerie Jiří Fajt hned při svém nástupu jako prioritu zavedení dobrovolného…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1603
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte