Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Most jako stav mysli

Přelomový seriál, ve kterém je Rom v podstatě jediná normální postava

MOST
Most • Autor: 216512120010001

Všichni víme, co máme dělat, tak hlavně ať to nepo*ereme,“ uzavírá strategickou debatu v hospodě jedna z postav v novém seriálu Most!. Ví, proč to říká. Většina z party ztracených existencí, zmítaných předsudky vůči Romům, homosexuálům i chytrým, to totiž vždycky zpacká. Lempl Luděk, falešný farář-alkoholik, rasistický hospodský, Rom Franta i nezaměstnaný snílek Čočkin.

V nové komediální sérii Jana Prušinovského a Petra Kolečka, kterou právě vysílá Česká televize, totiž postavy nemají plán, jsou vlečeny více či méně absurdními událostmi. A to vše ve městě, které se od svého vybudování za normalizace stalo pro zbytek republiky synonymem zdevastované komunity, krajiny i společnosti v čele s romským sídlištěm Chanov. Problémem, který nikdo nechce a neumí řešit.

Prušinovskému s Kolečkem se na tomto základě podařilo něco v české televizní tvorbě poměrně výjimečného. Nejen natočit seriál, v němž je zmíněný Rom v podstatě jediná normální postava, aniž to autoři musí provázet moralizováním – ale vytvořit i komedii, která na rozdíl od stále populární normalizační televizní zábavy nedá smějícímu se divákovi nakonec nic zadarmo. Most! totiž není jedno vyloučené místo obývané lidmi s předsudky, kterému se zbytek země může zasmát, je to stav mysli, jenž není vymezen lokalitou.

Na černé listině

Základnou děje i života hrdinů je reálná hospoda Severka. V neonovém nápisu na socialistické fasádě zhasla poslední dvě písmena a z poetické hvězdy zůstal jen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 322
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte