MOST
Most • Autor: 216512120010001

Všichni víme, co máme dělat, tak hlavně ať to nepo*ereme,“ uzavírá strategickou debatu v hospodě jedna z postav v novém seriálu Most!. Ví, proč to říká. Většina z party ztracených existencí, zmítaných předsudky vůči Romům, homosexuálům i chytrým, to totiž vždycky zpacká. Lempl Luděk, falešný farář-alkoholik, rasistický hospodský, Rom Franta i nezaměstnaný snílek Čočkin.

V nové komediální sérii Jana Prušinovského a Petra Kolečka, kterou právě vysílá Česká televize, totiž postavy nemají plán, jsou vlečeny více či méně absurdními událostmi. A to vše ve městě, které se od svého vybudování za normalizace stalo pro zbytek republiky synonymem zdevastované komunity, krajiny i společnosti v čele s romským sídlištěm Chanov. Problémem, který nikdo nechce a neumí řešit.

Prušinovskému s Kolečkem se na tomto základě podařilo něco v české televizní tvorbě poměrně výjimečného. Nejen natočit seriál, v němž je zmíněný Rom v podstatě jediná normální postava, aniž to autoři musí provázet moralizováním – ale vytvořit i komedii, která na rozdíl od stále populární normalizační televizní zábavy nedá smějícímu se divákovi nakonec nic zadarmo. Most! totiž není jedno vyloučené místo obývané lidmi s předsudky, kterému se zbytek země může zasmát, je to stav mysli, jenž není vymezen lokalitou.

Na černé listině

Základnou děje i života hrdinů je reálná hospoda Severka. V neonovém nápisu na socialistické fasádě zhasla poslední dvě písmena a z poetické hvězdy zůstal jen…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 708

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte