Nepřítel má také hlasovací právo.“ Američtí armádní velitelé tuhle větu používají opravdu rádi. Generál James Mattis ji opakoval tak často, že mu občas připisovali její autorství. Ve skutečnosti se jedná o střípek moudrosti, jež se datuje zpět až k čínskému vojenskému stratégovi Sun c’, který také radil, že „člověk má znát svého nepřítele“. A právě to dobře vystihuje základní pochybení postupu Donalda Trumpa vzhledem k Íránu.

Bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu Kim Darroch napsal v důvěrných (a letos v létě prozrazených) depeších z roku 2018 něco, co bylo většině pozorovatelů dávno zřejmé: Trump vypověděl nukleární dohodu s Íránem především proto, že to byla „Obamova dohoda“, a příliš nepřemýšlel o následujících krocích. Darroch také poznamenal, že se od Trumpova kroku snažil částečně distancovat i americký ministr zahraničí Mike Pompeo a v osobních rozhovorech o něm hovořil jako o „prezidentově rozhodnutí“. Ale i když ke kroku došlo s ohledem na domácí americkou politiku, má závažné geopolitické důsledky.

Jestřáb jestřábům

Strategie Trumpovy administrativy podle všeho spočívá ve snaze vyvíjet stále silnější tlak na Írán, donutit ostatní země, aby se řídily jednostrannými americkými sankcemi a sázet na to, že Írán kapituluje. Smysl nátlaku ale nebyl nikdy přesně definován, takže se zdá, že vláda se snaží Íránce dusit.

Teherán reagoval zpočátku uměřeně. Jednoduše se pokoušel Spojené státy obejít, nadále se smlouvou řídil a snažil se obchodovat s…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte