Rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze, které zastavilo stíhání Andreje Babiše za dotační podvod v případu Čapího hnízda, může zvrátit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Na přezkoumání spisu a rozhodnutí má tři měsíce. Od minulého týdne je však jasné, že výsledek přezkumu nebude mít na Babišův osud věcně vliv ani v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodnutí o zastavení stíhání zrušil.

Prezident Miloš Zeman koncem minulého týdne prohlásil, že je připraven případné premiérovo obnovené trestní stíhání zastavit, udělit mu abolici. „Myslím si, že když už se do toho nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo – abolici. To znamená rovněž zastavení trestního stíhání. Pokud by to bylo nutné, tak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ řekl Zeman ve svém pravidelném pořadu na TV Barrandov.

Pokud by tak prezident učinil, bude se nejspíš ve vládě hledat dobrovolník, který pomůže abolici uvést v život: musí ji totiž spolupodepsat i premiér. Podle ústavního právníka Jana Kysely to v případě Čapího hnízda teoreticky sice možné je, ale „pak by vznikl ten základní problém, kdy by byl premiér sám sobě soudcem“, uvedl Kysela ve vysílání ČRo Plus.

Zemanova nabídka záchranné akce směrem k babišovi je unikátní.

Tweetni to

Aby se tomuto problému vyhnul, může premiér Babiš pověřit kontrasignací aboličního dokumentu jakéhokoli člena nebo členku vlády. Babiš v pátek prohlásil, že…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte