Je skvělé, že Škoda začala vyrábět první plug-in hybrid, kombinovaný vůz, který lze dobíjet z elektrické sítě. Kdo si nový Superb zhruba za milion korun pořídí, ujede v čistě elektrickém režimu asi padesát kilometrů, teprve pak musí zapnout spalovací motor. Na denní popojíždění po městě to většině lidí stačí a může je hřát vědomí, že s tímhle zakukleným elektromobilem nepřispívají ke znečištění vzduchu v přetížených ulicích. Současně se nemusí bát, že zůstanou někde stát s vybitou baterií – mohou přece jet i na benzin.

Zároveň jsou ale plug-in hybridy přechodnou technologií, která není vždy „zelená“. Na rozdíl od klasických hybridních aut, jež ze zásuvky dobíjet nelze, musí mít mnohem výkonnější a těžší baterii. Jede-li řidič na delší cestu mimo město, s dobíjením každých padesát kilometrů se nebude zdržovat a váha baterie se odrazí na spotřebě. Méně než dva litry benzinu na sto kilometrů udávaných výrobcem znějí skvěle, týkají se však právě jen pravidelně dobíjených aut.

Kdo má dobíjení doma v garáži, často jezdí kratší trasy a zároveň potřebuje s týmž autem občas vyrazit na delší cestu, může mít s novým Superbem oprávněný pocit, že něco dělá pro ovzduší a klima. Pro mnoho jiných uživatelů je ale revoluční pohon pouze alibi, jakýsi druh ekologických odpustků. Než vozit pod kapotou dva plnokrevné druhy pohonu, je ekologicky rozumnější pořídit si obyčejný hybrid nebo rovnou elektromobil – ten třeba jako druhý vůz do rodiny, pokud se někdo bez dvou aut neobejde.

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 915

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte