Kultura

Slabá káva s poučením

Románový debut japonského divadelníka Tošikazu Kawagučiho (1971) zve čtenáře do kavárny Funiculi Funicula, kde nabízejí možnost „vrátit se do minulosti, ale jen na chviličku, než vám vystydne káva“. Mýlil by se ovšem ten, kdo by čekal sci-fi, případně mysteriózní drama vycházející z japonských duchařských legend. Silná černá káva, která v knize pomáhá přenést hosty do minulosti, není nakonec tak silná a Kawaguči ji místo toho notně dochucuje trpkosladkým sirupem midcultu.

Autorovi se přitom poměrně dobře daří přetavit původní divadelní hru v román, byť omezení, s nimiž se tu pracuje, jsou pořád cítit prkny, která znamenají svět. Děj je omezen na jediný uzavřený prostor kavárny s pár stolky a krátkým barem, ve všech čtyřech kapitolách i v rámujícím příběhu vystupuje všehovšudy desítka postav, věkem i pohlavím pěkně vyvážená. Autor by si jistě vysloužil pochvalu nejednoho divadelního dramaturga: omezení působí přirozeně a nenásilně, jsou organicky propojena s podmínkami, jež s sebou návrat do minulosti nese. Výrazně násilněji působí čím dál silnější tlak na čtenářovy slzné kanálky. Začíná to nevinně, rozchodem mladých milenců. Matka, která se rozhoduje, zda porodit dítě, i když ji porod zahubí, přijde až pěkně na konec. Čtenář se tak může rozněžňovat a (sebe)dojímat hezky postupně. A aby bylo jasné, že nemáme co do činění s lacinou žánrovkou, nechybí ani zprvu celkem nenásilná, ale na konci s otravnou úporností polopaticky tlačená poučení.

V knize, která na počátku…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte