Latitude Festival 2019
Nejvíc mi chybí nicnedělání. (Lana Del Ray) • Autor: Dave J Hogan/Getty Images

Skutečná žena polapená a žijící v mužských fantaziích o ženách. Zmítá se mezi tím, po čem touží, a tím, co je správné. Mezi tím, co by bylo rozumné, a tím, co doopravdy chce a co ji nakonec zničí. Příjemně se v těch fantaziích tradičního ženství necítí, ale nic jiného si představit neumí. Tak by se dal shrnout svět písní Lany Del Rey, který zpěvačka a autorka s každým dalším albem prokresluje do jemnějších a odstíněnějších detailů.

Když na konci roku 2011 Lana Del Rey (vlastním jménem Elizabeth Grant) bodovala hitem Video Games, stala se virální senzací a objevem sezony, ale také zásadně rozdělila kritiky, kteří její retro image a sebeprezentaci považovali za vypočítavou. Nejspíš nikdo si tehdy nedokázal představit, že její kariéra nakonec bude patřit k těm nejstabilnějším a nejvytrvalejším, jaké pop desátých let přinesl. V roce 2019, s čerstvě vydanou novinkou Norman Fucking Rockwell, je Lana Del Rey respektuhodný a konzistentní tvůrce. Vybudovala si vlastní svět postavený na poetice fatálních vztahů a dlouhých popisech toho, jak ztracenou a nepochopenou dívkou je. Svět, který se svou propracovaností a náladou v mnohém podobá raným dílům Leonarda Cohena nebo Nicka Cavea – pouze s tím rozdílem, že Lana Del Rey zhoubné vztahy a hnutí vášní líčí z ženské perspektivy.

Právě pod vlivem této optiky se Lana Del Rey stala předmětem mnoha vypjatých sporů o to, jakou podobu má současné ženství. V době, kdy takřka bez výjimky každá popová hvězda zpívala o „ženské síle“ a…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1525

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte