20A_jaros
Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Andrej Babiš byl zbaven stíhání v kauze Čapí hnízdo. Rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha potvrdil i dozorující státní zástupce. Do případu může ještě zasáhnout nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ale není to moc pravděpodobné. Tématu se věnují kolegové uvnitř čísla, tady si dovolím jen jeden postřeh.

Stanovisko státního zástupce přišlo minulý týden ve stejný den, kdy Andrej Babiš mluvil na tiskové konferenci o rekordním navýšení platů pro státní zaměstnance, a to zejména pro ty nízkopříjmové. Zatímco se tak mnozí spoléhali na to, že Babiše zastaví státní zástupci, on mezitím na šachovnici učinil několik tahů dopředu. Dávno totiž pochopil, že pokud chce, aby byla veřejnost lhostejná k upevňování moci a překračování pravidel, musí se jí žít dobře.

Reklama
Reklama

I_obalka_R38
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Není to ojedinělý model. Dělá to tak i Právo a spravedlnost v Polsku či Viktor Obrán v Maďarsku. Rétoricky pravicové strany, které ale zvyšují sociální dávky, důchody, podporu rodinám… tedy vše, co v Česku pravicové strany slovně odmítají. Je tedy otázka, kdo vlastně může Babiše politicky porazit. Jeho voliči vědí, co od něj za hlas dostanou. Co jim případně nabízí protistrana? Jestli lepší morálku, tak to je dobře, ale pak musí přijít s bezchybnými kandidáty. Ale ani to nebude samo o sobě stačit. Nutný je dobrý programový obsah.

Už jsme tu jednou psali, že ANO by snáze porazila levicová konzervativní strana. Jenže ta neexistuje a zdá se, že ani nevzniká. Sociální demokraté každým svým dobrým nápadem přidávají cihly do stále pevnějších zdí hnutí ANO. To má lepší marketing a vlastní média, takže se dobré body přičtou jemu.

Andrej Babiš nezatížený trestním stíháním může mnohým připadat větší a silnější než předtím. Je to ale jen optický klam, ve kterém se prostě zrcadlí bezradnost a nejistota, jak tohle všechno může dopadnout. Odpověď nám nemohla a nemůže nabídnout justice. Ta je jen na nás. V tom se nic nemění.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte