37-kom-saroch
Jaroslav Šaroch • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Zapůsobilo to jako granát vhozený do místnosti. Zpráva o tom, že státní zástupce Jaroslav Šaroch nechce nadále stíhat Andreje Babiše a jeho společníky za kauzu Čapí hnízdo, vyvolala tlakovou vlnu emocí. A i když se následně ukázalo, že ještě není definitivně hotovo – o postupu musí rozhodnout dozorující státní zástupce –, nastalá situace toho o naší společnosti vyjevila více než dost. Pro přehlednost rozdělme téma na dva okruhy: jeden se týká státních zástupců a druhý politické scény.

Podvod se stal

Je nepochybné, že na městském zastupitelství v Praze je něco špatně. Netušíme zatím bohužel co, ale je to tak. Veřejnost se o rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha dále nestíhat Andreje Babiše nedozvěděla z profesionální tiskové konference, ale z Deníku N, kam zpráva unikla. Následně si městské státní zastupitelství několikrát protiřečilo ve vysvětlování, co to vlastně pro kauzu znamená, až zasáhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a podřízené kritizoval. V případu podle něj zatím nepadlo definitivní rozhodnutí, vše musí posoudit nejdříve Šarochův nadřízený. Řada expertů nicméně konstatovala, že uniklá informace zásadně mění situaci a pomáhá Babišovi. Jen těžko se teď bude měnit rozhodnutí, když jsou státní zástupci pod tak obrovským politickým tlakem. Premiérovi už pogratuloval ke konci kauzy prezident Miloš Zeman.

S komentářem nespěchal jen on. Jakmile se informace o Šarochově rozhodnutí ocitla venku, spustila se lavina komentářů. Někteří kritizovali…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte