Dohodlo se něco na summitu G7? Těžko říct. Lídři sedmi nejbohatších států světa strávili předminulý víkend na břehu moře v Biarritzu, aby uhladili spory a iniciovali, co silou svých států mohou ovlivnit. G7 je ale neformální uskupení, nepořizuje se z něj záznam a letošní hostitel, francouzský prezident Emmanuel Macron, zrušil i závěrečné komuniké ze schůzky, aby podpořil otevřenost a neformálnost debaty.

Co přesně padlo u kulatého stolu ve složení sedm mužů – šest státníků a předseda Evropské rady Donald Tusk – a Angela Merkel, se tak s jistotou nedozvíme. Obsah každý interpretuje po svém. Jeden příklad za všechny, Donald Trump po summitu řekl, že si Evropané přejí obnovit pozvánku pro Vladimira Putina, ale on si tím není jistý. Přítomní evropští politici to následně popřeli s tím, že Putina by naopak rád pozval americký prezident coby hostitel příští schůzky G7.

Jedna věc ze spleti protichůdných komentářů ale přece jen vycházela shodně, a sice role Macrona. Státníci si pochvalovali, že navodil přátelskou atmosféru – Trump, který se ze svých pocitů tradičně vyznává na Twitteru, k tomu napsal: „Bylo to skvělé! Nikdo nechtěl odejít!“ Mimo jiné díky tomu se mocní tohoto světa rozjížděli s tím, že nebude americké clo na francouzské výrobky, které před G7 hrozilo, neboť Američané chtěli potrestat Francii za schválení digitální daně, jež postihne Google a další velké americké firmy. A schůzka Trumpa s íránským prezidentem Rúháním naopak spíše bude, což před Biarritzem…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1172

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte