Kultura

Pravda pod ledovcem

Po čem ve skutečnosti pátrá ve svém debutu neznámý autor A. Gravensteen

Jestliže debutem loňského roku byl Magnesií Literou oceněný román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, pak tím letošním se pravděpodobně stanou Pohyby ledu od A. Gravensteena. Už na titulní straně prvotinu opěvuje literární vědec a kritik Petr A. Bílek a také zmíněná spisovatelka Cima. Její motivace se zdá zřejmá – pochází ze stejné nakladatelské stáje a příběh podobně jako ten její tematizuje paralelní světy.

Bílka pak možná zaujalo, co všechno Pohyby ledu naznačují, ale čím nejsou. Často zavedou čtenáře na cestu žánrového stereotypu, ale když má pocit, že už ví, kde se nachází, rychle jej svedou a vtáhnou do husté houštiny uměleckého románu.  A nemožnost odhadnout, jak se vyprávění bude vyvíjet, je velmi osvěžující.

Apatický detektiv

O autorovi skrývajícím se pod pseudonymem A. Gravensteen není známo mnoho podrobností. Jistý je snad jen fakt, že se jedná o exaktního vědce se slabostí pro severské země. V jednom z mála rozhovorů, které poskytl, opatrně přiznal, že má v oblibě dílo Franze Kafky i argentinského románového experimentátora Julia Cortázara. A zasazení jeho debutu do souřadnic mezi bezvýchodnost a roztříštěnost moderního světa ovládaného náhodou už má blíž k pochopení příběhu Miroslava Hammera přezdívaného Rosli, apatického novináře se slabostí pro gin, krásné dívky a vlastní kytarové songy.

Žádná náhoda není nevinná.

Tweetni to

Loserovský třicátník zajištěný rodiči proplouvá životem na vlně sebeironie,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte