Jmenování nového ministra kultury je stále v nedohlednu. Prezident Miloš Zeman minulý týden z dovolené vzkázal, že nominanda ČSSD Michala Šmardu na kulturu nechce a že je na předsedovi ČSSD, aby našel vhodnějšího kandidáta.

Jen by kritizoval

Spor o šéfa rezortu trvá už čtvrt roku. Návrh na odvolání Antonína Staňka (ČSSD) podala jeho strana letos na jaře, ale Zeman demisi odmítl přijmout. Sociální demokraté tak tehdy přijali usnesení, ve kterém požadovali vyřešení situace do konce června, což se však nestalo. Prezident neučinil nic, pouze se v létě postupně scházel s jednotlivými aktéry. Zemanovo otálení je navzdory oficiální rétorice všeobecně vykládáno jako snaha demonstrovat převahu nad úřadujícím premiérem.

Aktuální vyjádření prezidenta – že odmítá jmenovat místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, kterého strana označila za jediného Staňkova nástupce – ponechává sociální demokracii v komplikované pozici. Nejen že se ČSSD snaží vyřešit otázku svého přežití po debaklu v květnových evropských volbách, navíc se její vedení musí nyní zabývat tím, jak konečně vyřešit situaci na ministerstvu kultury.

Připravuje se Andrej Babiš na novou vládu?

Tweetni to

Zeman nominaci Šmardy zpochybňoval už od začátku, a to se stejným odůvodněním jako teď: Michal Šmarda se podle něj nikdy problematikou české kultury nezabýval, a proto není schopen vykonávat funkci ministra kultury. ČSSD si za svým kandidátem nadále stojí a Šmardovým jmenováním podmínila své…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 378

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte