Skoda tovarna, Mlada Boleslav.
Velké minus. Výroba aut v Německu je letos o 12 procent nižší než loni. • Autor: Matěj Stránský

Velké minus. Výroba aut v Německu je letos o 12 procent nižší než loni.

Hlas britské ekonomky Sian Jones zní po telefonu z Londýna mladě. Česko sleduje pro poradenskou společnost IHS Markit teprve dva a půl roku. To, co jí vychází nyní, prý každopádně ještě nikdy předtím neviděla.

Jedním z jejích úkolů je vyhodnocovat dotazník rozesílaný každý měsíc do českých výrobních firem a podle něj odhadnout vyhlídky zdejšího průmyslu. Donedávna jí vycházely vcelku jednotvárné výsledky, podle kterých produkce utěšeně rostla a hlavní starostí tuzemských podniků bylo najít dost zaměstnanců. Loni se ale čára v českém grafu zlomila směrem dolů a zatím pořád klesá.

„Určitě platí, že data jsou nyní nejhorší,“ říká analytička k období, kdy Česko sleduje. Když projíždí čísla dál do historie, horší výsledky nalézá až v roce 2009.

IHS Markit sleduje český průmysl už osmnáct let. V Česku má mezi manažery výrobních firem tři stovky respondentů, kteří každý měsíc po telefonu nebo on-line odpovídají na krátkou sérii otázek o vývoji výroby, zakázek, zásob nebo zaměstnanosti. Odpovědi se pak v Londýně zpracují do jednoho čísla – do indexu PMI, který se mezi českými analytiky a ekonomy už před lety prosadil jako spolehlivý indikátor budoucího vývoje ve zdejším průmyslu. Index je pro rychlou orientaci vymyšlen tak, že vyjde-li vyšší číslo než 50, znamená to, že manažeři očekávají dobré časy a prosperitu. Čísla pod padesátkou naopak značí útlum a skepsi. Poslední hodnota za červenec činí 43,1…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte