Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Pohádka stáří

Dnes už snad nikdo nepochybuje o schopnosti komiksu zachytit jakékoli téma. Nicméně stárnutí si autoři (na rozdíl od složitosti dospívání) coby látku příliš často nevybírají. Belgický scenárista Zidrou a nizozemská kreslířka Aimée de Jongh tak se svým grafickým románem Nevyhnutelná opotřebovanost citů patří mezi průkopníky. Navíc si zvolili ambivalentní okamžik: odchod do důchodu, na nějž se všichni – jak tvrdí – po celý produktivní život těší, aby se ho ve výsledku obávali.

Mediterranée umírá matka a ona se stává nejstarší v rodině, Odyssea už nepotřebují ve stěhovací firmě. S oběma hlavními (a v zásadě jedinými) hrdiny vyprávění se tak čtenář setkává v situaci, kdy nevidí jinou perspektivu než smrt. Blížící se konec je ale zároveň osvobozuje, a když se náhodou potkají, je z toho láska. Zpočátku ostýchavá, přesto vášnivá a intenzivní – autoři se nebojí ani otevřených erotických scén (které baží po tom šokovat o něco víc, než je nutné). Mediterranée sice táhne na šedesátku a Odysseus je podobného věku, na druhou stranu je po celý dosavadní život živilo tělo – ji jako modelku, jeho coby stěhováka. Když se svléknou, jsou, ač poznamenáni časem, stále v dobré kondici. Dokonce natolik, že Mediterranée otěhotní a znovu se jim otevírají dveře budoucnosti. Okolí reaguje odmítavě; ale protože  ona děti nemá a on je vdovec a otec jediného syna, je nátlak spíše formální.

Zde už je naprosto zřejmé, že čtenář nestojí před běžným případem stárnutí, ale výjimečným příběhem, o…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte