Británie má nového premiéra a Donald Trump má radost. „Je drsný a inteligentní,“ prohlásil o Borisi Johnsonovi americký prezident. „Říkají mu britský Trump. A říkají, že je to tak dobře. Mají mě tam rádi,“ dodal. Ve skutečnosti má pozitivní názor na Trumpa podle průzkumu agentury YouGov pouze 21 procent Britů, zatímco 67 procent ho vnímá negativně (Barack Obama se těšil oblibě 72 procent Britů). Důležitější ale je, že Johnsonův vzestup je špatnou zprávou pro Británii, pro Evropu i pro Spojené státy.

Johnson ujistil Dolní sněmovnu britského parlamentu, že Británie vystoupí z Evropské unie za méně než 100 dní. Jak se mu tak rychlý odchod může podařit bez zásadního narušení britské ekonomiky, zůstává záhadou. (Do Evropy míří téměř polovina britského exportu.) Jisté ale je, že pokud k brexitu dojde, urychlí to úpadek Evropy jako globálního hráče.

Londýnské vize

Británie byla vždy v Evropě určující silou. Když americký ministr zahraničí George Marshall oznámil svůj plán, který měl pomoci Evropě s obnovou po druhé světové válce, chopila se právě britská vláda iniciativy při formování koalice zemí, jež nakonec Marshallův plán přijaly a spolupracovaly se Spojenými státy na jeho úspěšné aplikaci. Londýn stál také v čele koalice, na jejímž základě vzniklo NATO, včetně kontroverzního rozhodnutí přijmout v roce 1955 za člena Německo.

Vstup do Evropského hospodářského společenství trval Británii déle, když k němu ale v roce 1973 došlo, stala se nejspíš jeho nejvlivnějším…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte