59B_jaros

Prosadit v Česku a zejména v jeho hlavním městě jiné modely dopravy než auta a MHD není vůbec snadné. Kdykoli se něco objeví, okamžitě se také vynoří stížnosti. Asi nejznámějším případem jsou elektrická jezdítka segway, která si dokonce vysloužila vlastní zákazovou značku. Později začala vadit sdílená žlutá kola čínské společnosti ofo, v centru Prahy dokonce cyklisté obecně, a teď jsou to pro změnu elektrokoloběžky – i ony se setkávají s protesty. Zdá se ale, že na ně si už Pražané přece jen pomalu začínají zvykat.

Systém sdílení elektrických koloběžek Lime začal v Praze fungovat na konci září. Zničehonic se v ulicích objevila asi stovka volně stojících bílo-zelených elektrických koloběžek. Dnes už jich je kolem čtyř set a bude zajímavé sledovat, jak si povedou. Zatím se tu podařilo uspět jediné službě sdílení menších dopravních prostředků, než jsou auta – českému projektu Rekola. Zkušenosti ze zahraničí přitom svědčí o tom, že podobné systémy mohou do jisté míry proměnit dopravu ve městech.

S helmou a na silnici

Použití elektroběžek je maximálně jednoduché. Na chytrý telefon si stáhnete aplikaci, zaregistrujete se přes Facebook nebo telefonní číslo a zadáte údaje o platební kartě. Přímo v aplikaci je mapa, která vám ukáže rozmístění koloběžek, stav jejich nabití i hranice oblasti, v níž je možné koloběžku bezpečně odložit. Když pak na ulici koloběžku objevíte, rychlým naskenováním QR kódu na řídítkách ji aktivujete a můžete vyrazit na cestu.

[image id=…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte