Měla to být tajná schůzka, jejíž výsledek nikdy neměl uniknout na veřejnost. Jenže právě to se nyní stalo, když americký server BuzzFeed zveřejnil nahrávku z moskevského hotelu Metropol. Byla pořízena někým dosud neznámým loni v říjnu, mluví na ní šest mužů, tři Rusové a tři Italové, a dohadují si obchod: ultrapravicová strana Liga vedená současným ministrem vnitra a vicepremiérem Matteem Salvinim, stoupající hvězdou italské politiky, získá od Kremlu peníze výměnou za podporu ruských zájmů v Itálii.

Peníze měly k politikům protéct přes prodej ruské ropy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů do italské ropné společnosti Eni. Liga měla z kontraktu dostat před jarními evropskými volbami několik milionů eur, což je v rozporu s italskými zákony. Schůzky se přímo účastnil i blízký spolupracovník Salviniho, jistý Gianluca Savoini, muž, který mu dělal mluvčího a předsedá proruskému kulturnímu institutu, Lombardsko-ruské kulturní asociaci.

O snaze Kremlu ovlivňovat ze zákulisí peněžními dary politiku v jednotlivých evropských zemích se mluví již delší dobu. Italská nahrávka je v tomhle směru zatím jedním z nejkonkrétnějších důkazů. A měla by zajímat i Čechy. Kroky některých vrcholných politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem totiž dlouhodobě kopírují zájmy Vladimira Putina a je otázka, za jakou je to cenu.

Život v nejistotě

Salvini schůzky nepopírá, ale tvrdí, že peníze nakonec nebyly vyplaceny. A zatím se nenašel důkaz, který by ho usvědčil ze lži. Faktem nicméně je,…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1853

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte