Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Na koho to praskne v Česku

Zájemci o černé peníze z Ruska musí přemýšlet, zda se to skutečně vyplatí

Měla to být tajná schůzka, jejíž výsledek nikdy neměl uniknout na veřejnost. Jenže právě to se nyní stalo, když americký server BuzzFeed zveřejnil nahrávku z moskevského hotelu Metropol. Byla pořízena někým dosud neznámým loni v říjnu, mluví na ní šest mužů, tři Rusové a tři Italové, a dohadují si obchod: ultrapravicová strana Liga vedená současným ministrem vnitra a vicepremiérem Matteem Salvinim, stoupající hvězdou italské politiky, získá od Kremlu peníze výměnou za podporu ruských zájmů v Itálii.

Peníze měly k politikům protéct přes prodej ruské ropy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů do italské ropné společnosti Eni. Liga měla z kontraktu dostat před jarními evropskými volbami několik milionů eur, což je v rozporu s italskými zákony. Schůzky se přímo účastnil i blízký spolupracovník Salviniho, jistý Gianluca Savoini, muž, který mu dělal mluvčího a předsedá proruskému kulturnímu institutu, Lombardsko-ruské kulturní asociaci.

O snaze Kremlu ovlivňovat ze zákulisí peněžními dary politiku v jednotlivých evropských zemích se mluví již delší dobu. Italská nahrávka je v tomhle směru zatím jedním z nejkonkrétnějších důkazů. A měla by zajímat i Čechy. Kroky některých vrcholných politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem totiž dlouhodobě kopírují zájmy Vladimira Putina a je otázka, za jakou je to cenu.

Život v nejistotě

Salvini schůzky nepopírá, ale tvrdí, že peníze nakonec nebyly vyplaceny. A zatím se nenašel důkaz, který by ho usvědčil ze lži. Faktem nicméně je,…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte