28-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jedna z emocí, kterou lidé opravdu nesnášejí, je strach. Pocit, který zaplaví celé tělo, když k vám v nočním podchodu přistoupí dva holohlaví výrostci nebo letadlo poskočí v turbulencích nad Atlantikem, až vám kelímek s kávou přistane na košili, patří zkrátka k těm nejméně příjemným zkušenostem, které v rámci pozemské pouti zažíváme.

Snad proto psychology tak vzrušuje jeden paradox: proč příslušníci homo sapiens onen nenáviděný strach zároveň dobrovolně vyhledávají? Proč stojí fronty na děsivé pouťové atrakce nebo sledují hororové příběhy, v nichž se naplňuje všechno to, co by v realitě určitě nechtěli zažít?

Čerstvě publikovaný výzkum vědců z Pittsburghu nás přibližuje vysvětlení téhle záhady o něco blíž: vystavovat se zážitkům strachu může být pro některé lidi prospěšné.

Jenom jako

Psychologický výklad sledování hororů má docela silnou tradici snad i proto, že žánr samotný bývá s gustem interpretován coby věrný obraz démonů své doby. Ať už to byla jaderná katastrofa (Godzilla), vietnamská válka (Noc oživlých mrtvol), epidemie pouličního násilí (Pátek třináctého) nebo úzkost z nevyzpytatelných technologií (Kruh), úspěšné hororové příběhy vždycky výstižně odrážely, čeho se společnost právě bojí.

Tahle sociální funkce hororů ovšem ještě nevysvětluje výše popsanou psychologickou hádanku, proč se na ně diváci chodí do kina dobrovolně trápit. Zřejmě první se ji pokusil rozlousknout klasik oboru Carl Gustav Jung, který se v duchu…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte