Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Stát versus T. H.

Proč Česko nutí  lidi podstoupit operace, které vlastně vůbec nepotřebují

Nikol Borovičková
„Ať mi stát neříká, co mám dělat se svým tělem.“ (Nikol Borovičková) • Autor: Matěj Stránský

Jít si vyzvednout balík na poštu pro většinu z nás představuje zcela banální úkon. Pro Nikol Borovičkovou se však pokaždé jedná o misi, při níž hrozí trapná scéna. Vždy zde totiž existuje možnost, že osoba za přepážkou zásilku nebude chtít vydat. Mladá černovláska navenek sice vykazuje všechny znaky ženství, v občanském průkazu má ale v kolonce pohlaví uvedeno M jako muž, což pracovníky úřadů někdy mate. Nikol je transgender: narodila se v mužském těle, ale už od puberty se cítí být ženou. Vysvětlovat tenhle nesoulad pořád dokola je nepříjemné a zdlouhavé a Nikol někdy svůj balík na poště dostane až tehdy, když kromě občanky předloží ještě i rodný list. Podobné situace zažívá také na jiných místech, kde je třeba prokázat totožnost – u lékaře, v bance, při policejní kontrole nebo při pracovním pohovoru.

Podobným scénám lze předejít a nechat si v občance změnit údaj o pohlaví z M na F. V Česku to však má zásadní háček – Nikol by podle zákona musela projít kompletní tělesnou proměnou, při které by jí lékaři přeměnili pohlavní orgány z mužských na ženské. Nikol částí tohoto procesu prošla, závěrečnou chirurgickou operaci ale podstoupit nechce. „Je to riskantní zákrok,“ vysvětluje svoji volbu. S faktem, že bude muset dál snášet ponižující okamžiky na poště i jinde, je smířená, stejně jako stovky dalších žen a mužů, kteří jsou v podobné situaci. Je však docela dobře možné, že v budoucnu to už nebude nutné: stále více evropských zemí v posledních letech mění zákony a k úřední…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 558
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte