Nikol Borovičková
„Ať mi stát neříká, co mám dělat se svým tělem.“ (Nikol Borovičková) • Autor: Matěj Stránský

Jít si vyzvednout balík na poštu pro většinu z nás představuje zcela banální úkon. Pro Nikol Borovičkovou se však pokaždé jedná o misi, při níž hrozí trapná scéna. Vždy zde totiž existuje možnost, že osoba za přepážkou zásilku nebude chtít vydat. Mladá černovláska navenek sice vykazuje všechny znaky ženství, v občanském průkazu má ale v kolonce pohlaví uvedeno M jako muž, což pracovníky úřadů někdy mate. Nikol je transgender: narodila se v mužském těle, ale už od puberty se cítí být ženou. Vysvětlovat tenhle nesoulad pořád dokola je nepříjemné a zdlouhavé a Nikol někdy svůj balík na poště dostane až tehdy, když kromě občanky předloží ještě i rodný list. Podobné situace zažívá také na jiných místech, kde je třeba prokázat totožnost – u lékaře, v bance, při policejní kontrole nebo při pracovním pohovoru.

Podobným scénám lze předejít a nechat si v občance změnit údaj o pohlaví z M na F. V Česku to však má zásadní háček – Nikol by podle zákona musela projít kompletní tělesnou proměnou, při které by jí lékaři přeměnili pohlavní orgány z mužských na ženské. Nikol částí tohoto procesu prošla, závěrečnou chirurgickou operaci ale podstoupit nechce. „Je to riskantní zákrok,“ vysvětluje svoji volbu. S faktem, že bude muset dál snášet ponižující okamžiky na poště i jinde, je smířená, stejně jako stovky dalších žen a mužů, kteří jsou v podobné situaci. Je však docela dobře možné, že v budoucnu to už nebude nutné: stále více evropských zemí v posledních letech mění zákony a k úřední…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte