22A_foto NASA_GSFC_Arizona State University

Před padesáti lety na povrch Měsíce poprvé vkročila lidská noha, vztah člověka k jedinému satelitu jeho rodné planety se ovšem začal psát mnohem dříve. Snad každá kultura lidských dějin přisuzovala bílému kotouči měnícímu svůj tvar na noční obloze symbolický nebo rovnou duchovní význam. A žádná také nepochybovala o tom, že tajuplná Luna nějakým způsobem ovlivňuje prožívání a chování všech stvoření, která chodí, plavou, létají nebo lezou po Zemi.

A teď ta méně poetická zpráva: přestože se moderní věda už od poloviny minulého století snaží tohle tradované působení Měsíce na člověka prokázat, nedaří se jí zjistit nic, co by stálo za řeč. Až na výjimky, z nichž se těžko dělají obecné závěry, výzkum dospívá k závěru, že žádný vědecky měřitelný vliv Měsíce zkrátka neexistuje.

Šelmy a motorkáři

Ne snad, že by se Měsíc a jeho jednotlivé fáze naší planety vůbec nedotýkaly. Kromě známého efektu přílivu a odlivu biologové zaznamenali také zřetelný vliv na některé živočišné druhy, například rozmnožování korálů, chování ryb anebo lovecké zvyky šelem, které se synchronizují s měsíčním cyklem. Jeden průzkum statistik z Tanzanie tak například zjistil, že lvi s největší pravděpodobností útočí na lidi desátý den po úplňku.

Podobnou logiku můžeme vystopovat i u jiných (zejména nočních) predátorů, neskrývá ovšem nic až tak záhadného. Ostrozrací lovci raději na své oběti útočí ve chvíli, kdy mají zřetelnou komparativní výhodu, tedy kdy Měsíc moc nesvítí a potenciální kořist ve…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte