Předminulou neděli protestovaly v čínském městě dva miliony lidí proti návrhu zákona o vydávání obviněných, který demonstranti popisovali jako „čínskou tyranii“. Pokud je údaj organizátorů přesný, znamená to, že v ulicích se do boje proti čínské rozpínavosti zapojil každý čtvrtý obyvatel Hongkongu. A i když je obtížné předvídat, kudy se bude tento příběh dál ubírat, upozorňuje na něco, na co často zapomínáme: na zranitelnost čínského politického systému.

Vzestup Číny je trochu zázrak. Jedná se vlastně o nejúspěšnější případ ekonomického rozvoje v dějinách lidstva. Hrubý domácí produkt země roste už 40 let zhruba o deset procent ročně a vyzdvihl z chudoby více než 850 milionů lidí. To představuje drtivou většinu úspěšného boje s chudobou na celé planetě. Zároveň se Čína ukázala být největší výjimkou z jinak železného pravidla politiky.

Geniální mandaríni

Desetiletí politologických výzkumů ukázala, že existuje poměrně silná vazba mezi ekonomickým růstem a demokracií. Jak země modernizují svou ekonomiku, musí obvykle také změnit svou společnost a spolu s tím nakonec i svůj politický systém směrem k větší otevřenosti a demokracii. Existují výjimky, třeba ropné státy, jež svoje bohatství získaly bez jakékoli potřeby modernizace. Přesto i novější výzkumy základní vazbu znovu potvrzují: jak země bohatnou, rostou i šance, že se stanou demokratičtějšími.

Nikoli Čína. Až donedávna představoval největší výjimku z „modernizační teorie“ Singapur, nepatrný městský stát,…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte