Record breaking hair museum in Turkey
Avanos, Cappadocia • Autor: Polaris, Profimedia

Šárka, Praha, +420776… je první, na co zaostří mé oči, když vystoupám kluzké schody do posledního patra domu připomínajícího umělou jeskyni a konečně narovnám hlavu. Cedulka se jménem a telefonem, ze které visí dlouhatánský pramen přirozeně blond vlasů – sofistikovaně umístěná přímo naproti vchodu –, je podle mě jeden z mnoha důkazů turecké záliby ve světlých vlasech. Je to ten druh přírodní blond, kterou si černovlasé Turkyně vystřihují z časopisů pro své kadeřníky, od nichž však o mnoho hodin později odcházejí s prameny s nádechem do oranžova, žluta nebo žlutozelena.

Šárčiny vlasy jsou společně s dalšími desítkami tisíc pramenů artefaktem jednoho z nejbizarnějších muzeí na světě. Vlasy jsou v zatuchlé místnosti velikosti většího českého obýváku úplně všude. Dávno pokryly oblé stěny. Visí ze stropu. Padají mi do obličeje, když se snažím nakouknout hlouběji do jeskyně, abych prozkoumala další část muzea a rozluštila rukopisy na cedulkách. Jsou nalepené na okrajích udusané hlíny tvořící muzejní podlahu. Kadeře světlé, tmavé, šedivé, barevné, kudrnaté, rovné, dlouhé, krátké, lesklé, vysušené, krepaté s kouskem papíru a sem tam fotkou majitelky působí až hororově, jak se tady tísní jedny vedle druhých.

Podle oficiálního údaje je v muzeu kolem šestnácti tisíc vzorků vlasů, číslo se však denně mění. „Neměla byste zájem taky přispět a nechat na památku pramen?“ ptá se základoškolskou angličtinou muž, který zdejší podnik vede. „A – čaj?“ dodává vzápětí, protože to v Turecku…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte