52A_profimedia
Investice bez návratu. (Rozčarovaní fanoušci Hry o trůny) • Autor: AFP, Profimedia

Jen během psaní první věty tohoto textu přibylo v on-line petici nazvané „Přetočte osmou řadu Hry o trůny s kompetentními scenáristy“ třiadvacet podpisů a výzva se tak přiblížila k milionu šesti stům tisícům signatářů. Za tři týdny od zveřejnění na webu Change.org je to pozoruhodně vysoké číslo. Odráží frustraci části publika, podle níž se kdysi vyzdvihovaný seriál přestal podobat sám sobě. Petice je zatím poslední z řady aktivit diváků, kteří se domnívají, že „jejich“ dílo nedopadlo podle jejich představ a že je s tím třeba něco udělat. V tomto případě rovnou přetočit.

Angažovanost konzumentů populární zábavy má dlouhou historii. Už na konci 19. století zachraňovali oblíbenou postavu Sherlocka Holmese čtenáři příběhů Arthura Conana Doylea a přiměli spisovatele, aby detektiv vstal z mrtvých. Současná podoba angažovanosti se ale v něčem zásadně liší. Diváci vnímají stále častěji zábavu jako investici – a mají tak čím dál silnější pocit, že jim autoři něco dluží.

Dvacet tun arašídů

Úředník, který třídil v roce 1968 poštu v televizi NBC, měl nečekaně plné ruce práce. Dorazilo několik desítek tisíc dopisů a jejich pisatelé chtěli po stanici jediné: aby nerušila po druhé sezoně seriál Star Trek. Kampaň patří dnes k legendárním příkladům fanouškovské angažovanosti a postupně k ní přibyly další podobné. U mysteriózního seriálu Jericho dopisy vystřídaly balíčky buráků inspirované zvoláním hlavní postavy. Do společnosti CBS došlo v roce 2007…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 708

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte