22-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česko je na tom skvěle, konstatoval předseda vlády na úvod tiskové konference, svolané na začátek minulého, tedy volebního týdne. Na ní mimo jiné oznámil, že vláda opět „našla“ peníze, tentokrát na rodičovskou a důchody. Jde prý o dva hlavní body státního rozpočtu na příští rok, který se bude ve vládě projednávat tento týden.

Babiš má štěstí. Ekonomika sice zpomaluje, ale pořád funguje dobře. V rozpočtu je to vidět. Nejde ovšem o zásluhu vlády a není namístě ani tleskat za to, jak šéf ANO se státní kasou zachází.

Větší moc

Předně je třeba připomenout, že vláda žádné peníze nenachází a ani nedává. Občané platí daně a čekají od politiků řádnou správu společných peněz. Příští rok půjde o nemalou sumu 1,6 bilionu korun, skoro o 100 miliard víc než letos. Větší rozpočet vypadá jako dobrá zpráva, jenže věc má háček. Přes stát se podle vládních tabulek přerozděluje čím dál víc, příští rok 41 procent toho, co se v zemi vydělá. Toto číslo v posledních letech roste a růst má pokračovat. Pokud je tedy někdo nervózní z toho, že premiér nezdravě rozšiřuje svoji moc, děje se to i tímto způsobem.

Většinu peněz do rozpočtu přinese růst ekonomiky, který – jak známo – napíná Babišovu plachtu už od dob, kdy se dostal k moci. Jenže teď ekonomika zpomaluje a přísun daní z titulu vyšších mezd, zaměstnanosti a firemních zisků už nestačí. Takže jediným způsobem, jak přidat peníze, je zvýšení daní. Zvedat se má spotřební daň u tvrdého alkoholu a tabáku (ušetřeno bylo pivo a víno,…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 993

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte