Sociálnědemokratický ministr kultury Antonín Staněk předminulý týden oznámil, že je po vlně kritiky rozhodnut odejít. Skončí prý poslední květnový den. Staněk v poslední době čelil rostoucí kritice za odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. K rezignaci ho ve finále vyzval i předseda ČSSD Jan Hamáček. Prezident Miloš Zeman se však Staňka zastával a Fajtovo odvolání chválil, což vyvolává spekulace, jestli hlava státu nebude chtít odchodu ministra bránit. Zeman oznámil, že se se Staňkem v úterý 28. 5.  sejde a až poté oznámí své rozhodnutí, sociální demokraté však věří, že prezident demisi přijme.

„Já si nemyslím, že by pan prezident přemlouval někoho, kdo danou funkci vykonávat nechce,“ říká místopředseda ČSSD Roman Onderka, jeden z nejhlasitějších Staňkových kritiků. Pokud by Zeman demisi nepřijal, ČSSD podle Onderky neprodleně vyzve premiéra, aby Staňka odvolal, což prezident podle ústavy odmítnout nemůže. „Premiér se vyjádřil v médiích, že to v takovém případě udělá,“ ujišťuje Onderka.

Kdo bude novým ministrem kultury, zatím není jasné. Onderka, o němž se v této souvislosti mluvilo, to odmítl s tím, že byl od počátku proti tomu, aby strana do vlády vůbec vstupovala. Hamáček se nechal slyšet, že nový ministr má „zklidnit situaci“ v kultuře a ve straně. Podle politologa Lukáše Jelínka, který má blízko k ČSSD, to znamená, že do křesla usedne nejspíš nějaký zasloužilý a spolehlivý sociálnědemokratický politik. Hamáček…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte