21-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tento týden by se měla odehrát největší demonstrace za nezávislou justici. V úterý se lidé chystají na Václavské náměstí. Tak jako neutichá energie protestujících, neslábne ani hlas jejich kritiků. „Ulice má rozhodovat o ministrech? To už není demokracie!“ Případně: „Marie Benešová ještě nic neudělala a vy už protestujete!“ Je tedy zřejmě třeba shrnout okolnosti, za kterých se lidé k protestům scházejí.

O složení vlády skutečně nemá rozhodovat ulice. Všechny trumfy, ale i odpovědnost nese výhradně vláda a premiér. Politiku však netvoří jen instituce, je tu také veřejnost, která se nezapíná pouze jednou za čtyři roky, kdy se chodí volit. Pozoruje dění a vyhodnocuje, jak politici spravují její zájmy. Proti Babišovi a jeho krokům by se vlastně dalo protestovat každý týden. V mnoha aspektech totiž projevuje nekompetentnost či aroganci. Nicméně protesty se odehrávají zřídkakdy, což samo o sobě dokazuje, že tohle je výjimečná chvíle.

Za normálních okolností by se společnost, která s Babišem nesouhlasí, mohla spolehnout na opozici, prezidenta nebo média. Je přece jejich úkolem, aby strážili dodržování pravidel. Jenže opozice je mimořádně slabá a navíc její velká část je de facto součástí vlády. Prezident se chová jako komplic, veřejně prohlásil, že Babiše podrží, ať se stane cokoli. A řadu klíčových médií Babiš vlastní, takže neplní nic.

Veřejnost se může spolehnout na sice nedokonalou, nicméně aspoň nezávislou justici. A jsme u toho. O Babišově osudu nyní do značné míry…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2133

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte