Kultura

Poker místo šachů

Jak historik Tony Judt nalézá poučení z dějin

Nejznámější knihou britského historika a esejisty Tonyho Judta (1948–2010) je Poválečná Evropa. Monumentální dílo pokrývající historii kontinentu od roku 1945 do devadesátých let, v němž čtivě zachytil společenské proměny se smyslem pro detail i důrazem na každodennost. Evropskou historii mapuje rovněž Intelektuál ve dvacátém století – rozhovor, který s Judtem o životě i dějinách politických idejí vedl americký „kolega“ Timothy Snyder.

Nedávno vydaný svazek Zapomenuté 20. století se tak může zdát méně zásadní a soustředěný, neboť jde „jen“ o výbor esejů z let 1994–2006 a je spíš mozaikou poznámek na dlouhodobá Judtova témata. Věnuje se tu vzestupu a pádu intelektuálů ve veřejném prostoru, úpadku národních států, studené válce i promarněným devadesátým létům. Zejména v druhé půli jde však o velmi inspirativní čtení, jehož svorník lze popsat jako poučení z historie.

Judt býval sionistou a marxistou, ale z těchto pozic se posunul k sociální demokracii. V knize je tak nesmlouvavým kritikem obou ideologií; stejně jako těch, kdo podle něj ideály sociální demokracie pohřbili. Není však třeba s autorem ve všem souhlasit, abychom ocenili jeho vhled i pozornost a brali vážně jeho argumenty.

Zklamání z papeže

Texty v první polovině se věnují intelektuálům 20. století. Za pozornost stojí minimálně Albert Camus, který stál v opozici vůči kolegům uhranutým komunismem. Netradičně je pojat život Jana Pavla II. a jeho posun od liberálních nadějí ke…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte