50D_foto Jan Gloc_SPH

Pražský hrad je už třetím rokem „omotán“ velmi přísnými bezpečnostními kontrolami. Kvůli nim dovnitř míří jen turisté, kterým nezbývá nic jiného než je podstoupit. Že si Češi až příliš snadno nechali zprivatizovat jeden z nejkrásnějších veřejných prostorů v zemi, aktuálně připomíná novinka od týmu Jany Maříkové-Kubkové, která má kancelář jen pár kroků za rentgenovými rámy. Jako šéfka hradních archeologů spadajících pod Akademii věd ČR pracovala posledních sedm let na publikaci, jež nám nyní do nejmenších detailů přibližuje vývoj svatovítské katedrály.

Kniha Katedrála viditelná a neviditelná nemá obdoby– tvoří ji dva svazky o téměř tisíci stranách, váží pět kilogramů a nakladatelství Hilbertinum ji spolu s Archeologickým ústavem mohlo vydat jen díky tomu, že jim na ni více než milionem korun přispěli mecenáši Radka a Petr Turkovi. Netradičnímu finančnímu zázemí odpovídá forma: ačkoli jde o vědeckou studii, odborníci na žádost donátorů sepsali příběh katedrály sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie tak, že je čtivý i pro úplného laika.

Pivo pro Petra Parléře

Upřímně řečeno, o publikaci by se dal na tomto prostoru publikovat celoroční seriál. Kde začít? Kupříkladu tím, že obsahuje 1800 fotografií, z nichž dvě třetiny pořídili Martin Frouz a Jan Gloc přímo pro tuto příležitost. S fotoaparáty se dostali i do míst, kam se nikdy nepodívá nejen běžný návštěvník, ale ani většina odborníků. Kniha je mimořádná také tím, že poprvé přibližuje vývoj místní…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte