Kultura•19. 5. 2019•12 minut
Od chrličů k betonu
Unikátní publikace poprvé shrnuje kompletní příběh pražské katedrály
Pražský hrad je už třetím rokem „omotán“ velmi přísnými bezpečnostními kontrolami. Kvůli nim dovnitř míří jen turisté, kterým nezbývá nic jiného než je podstoupit. Že si Češi až příliš snadno nechali zprivatizovat jeden z nejkrásnějších veřejných prostorů v zemi, aktuálně připomíná novinka od týmu Jany Maříkové-Kubkové, která má kancelář jen pár kroků za rentgenovými rámy. Jako šéfka hradních archeologů spadajících pod Akademii věd ČR pracovala posledních sedm let na publikaci, jež nám nyní do nejmenších detailů přibližuje vývoj svatovítské katedrály.
Kniha Katedrála viditelná a neviditelná nemá obdoby– tvoří ji dva svazky o téměř tisíci stranách, váží pět kilogramů a nakladatelství Hilbertinum ji spolu s Archeologickým ústavem mohlo vydat jen díky tomu, že jim na ni více než milionem korun přispěli mecenáši Radka a Petr Turkovi. Netradičnímu finančnímu zázemí odpovídá forma: ačkoli jde o vědeckou studii, odborníci na žádost donátorů sepsali příběh katedrály sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie tak, že je čtivý i pro úplného laika.
Pivo pro Petra Parléře
Upřímně řečeno, o publikaci by se dal na tomto prostoru publikovat celoroční seriál. Kde začít? Kupříkladu tím, že obsahuje 1800 fotografií, z nichž dvě třetiny pořídili Martin Frouz a Jan Gloc přímo pro tuto příležitost. S fotoaparáty se dostali i do míst, kam se nikdy nepodívá nejen běžný návštěvník, ale ani většina odborníků. Kniha je mimořádná také tím, že poprvé přibližuje vývoj místní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu