Takže reforma Evropské unie je nutná,“ řekl minulý týden hned na dvou fórech – na konferenci Český národní zájem a na bilanční debatě k patnácti letům Česka v EU – premiér Andrej Babiš. Těsně předtím Babiš zkritizoval Evropskou komisi za to, že je „zpolitizovaná“, „mimo realitu“ a pro Česko to je „nepřijatelné“. Svoji tezi o reformě EU Babiš nerozvedl, implicitně z toho však vyplynulo, že pokud se má Unie měnit, český premiér vidí jako cíl evropské komisaře. Andrej Babiš se tím přidal k zástupu evropských politiků, kteří po brexitu a nyní intenzivněji před evropskými volbami mluví o tom, že evropské společenství potřebuje redesign.

Česko jako plátce

Kdykoli se doposud v historii Unie rozhodla „reformovat“, změny se týkaly jejích institucí a vnitřních procedur – typicky přepočítání hlasů mezi státy v Radě EU a počtu europoslanců, když se společenství rozšiřovalo. V tomto smyslu byla velmi „reformní“ Smlouva z Nice z roku 2001, která připravila evropské instituce na přijetí Česka a dalších devíti států, z nichž většina se ještě o dvanáct let dříve nacházela za železnou oponou. Vyjednávání o nových technicko-mocenských pravidlech byla vždycky zdlouhavá, konfliktní, pro laickou veřejnost naprosto nesrozumitelná a posilovala v lidech pocit, že Unie je naprosto odtržená od skutečného života na kontinentu. V poslední dekádě, v reakci na zamítnutí nově dojednaných smluv Francouzi a Nizozemci v referendech, se proto začalo mluvit o tom, že EU potřebuje reformu, aby se víc…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte