Co jiného uděláte, když máte zbytné peníze v jedné a cestovní pas ve druhé kapse? Využijete jednoho z nejsladších plodů blahobytu a volnosti pohybu a stanete se turisty. Turista je velice komfortní role. Všude jste vítáni, protože jste někdo, kdo místním přiváží peníze a důvod k hrdosti a pýše na vlastní obdivovanou domovinu. Jste tak ceněná komodita, že města i státy zřizují zvláštní agentury, jejichž pracovníci přemýšlejí pouze nad tím, jak vás nalákat právě k nim. Chtě nechtě musíte utrácet – a tak ve svém volném čase přispíváte k prosperitě jiných lidí.

Potíž je v tom, že tahle nekomplikovaná idyla v Evropě přestala platit. Turistů už je moc. Pro většinu místních tak sice jejich zástupce ještě není vyloženě nepřítelem, ale evropská města či národní parky na něj hledí se vzrůstající obezřetností. Jako na součást průmyslu svého druhu. A každý průmysl má vedlejší nežádoucí dopady. V očích Evropanů zkrátka turismus překročil své meze, a pokud s tím nebudeme nic dělat, bude jenom hůř.

Takže tvrdost

Na amsterdamské uličky a holandské vesnice s tulipány je současných osmnáct milionů návštěvníků ročně příliš. Za deset let jich má podle odhadů přijet dvakrát víc. Nizozemci se proto minulý týden rozhodli, že turistický zájem je třeba systematicky regulovat. Tamní úřad, který dosud do Nizozemska turisty lákal, symbolicky mění svůj účel: bude turismus „řídit“. Dílčí protituristická opatření plánují či zavedly Benátky, Barcelona a další města, jejichž obyvatelé se proti…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte