Prezidentova kancléře Vratislava Mynáře čeká důležitý týden v kariéře. Na jeho začátku je možná velká úleva; podle informací Respektu totiž policie čerstvě uzavřela své prověřování Mynářových pokusů ovlivňovat vysoce postavené soudce verdiktem, že nešlo o trestný čin. Kancléř si však nemůže oddychnout úplně. Na tahu je nyní státní zástupce, který může policejní rozhodnutí odmítnout a nařídit vyšetřovatelům hlubší prověrku celé věci. V takovém případě by Mynářovi mohlo v budoucnu hrozit až obvinění z trestného činu zasahování do nezávislosti justice se sazbou od šesti měsíců do tří let.

Přitížit mu může fakt, že se v poslední době objevily o jeho justičních aktivitách nové informace. Jak Respekt zjistil, Mynář v minulosti kontaktoval více soudců, než se vědělo a než dosud policie vyslechla. Další jména by mohla znamenat další policejní prověřování.

V brzké době

Mynář se sešel, volal nebo psal soudcům Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, a to v případech, na kterých měl politický zájem prezident nebo byly důležité pro kancléře. Jak už vypověděl jeden z oslovených, ústavní soudce Vojtěch Šimíček, kancléř mu například na neformálním jednání v restauraci „naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi líbilo ve věci služebního zákona“.

Miloš Zeman měl ke služebnímu zákonu různé výhrady a domáhal se jeho zrušení u Ústavního soudu. Prezidentův návrh se dostal až na plénum, kde ho řešili všichni soudci včetně Šimíčka. Šimíček…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte