Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Pro všechny obtížná premiéra

Rumunsko bude půl roku vést Evropskou unii

Romania takes over the Presidency of the Council of the European Union
Lehce proplout, nebo těžce narazit. (Sídlo rumunské vlády) • Autor: Profimedia, TEMP EPA

V příštím půlroce čekají Evropskou unii volby do europarlamentu a hledání nového šéfa Evropské komise. Proběhne (pravděpodobně) brexit. Členské státy mezi sebou budou vyjednávat podobu společného rozpočtu na dalších sedm let. Jak se bude vyvíjet vztah s americkým prezidentem Trumpem, je těžké předvídat, ale není nerozumné počítat s komplikacemi. Ujmout se v takové situaci šestiměsíčního předsednictví celého spolku by byl složitý úkol pro kterýkoli členský stát, natož pro Rumunsko, které do Unie vstoupilo v roce 2007 a je to pro něj premiéra.

Rumunská nezkušenost není to jediné, co budí ve zbytku členských států nervozitu. Vrásky vyvolává i tamní politická situace. Protikorupční tažení v posledních pěti letech zasáhlo celou politickou scénu. Liviu Dragnea, šéf vládnoucích socialistů a v praxi nejmocnější muž země, je pravomocně odsouzen za podvody, a nemůže proto vykonávat premiérskou funkci. Vláda z toho důvodu v posledních měsících omezila nezávislost justice a státních zástupců – především speciální protikorupční jednotky – takovým způsobem, že zemi hrozí stejné kárné řízení jako Polsku a Maďarsku pro „porušování základních evropských hodnot“.

Zvládnou, nezvládnou

Proto je podle některých komentátorů absurdní, že se vedení Unie v těchto složitých časech ujímá země, která má co dělat sama se sebou a jejíž vláda s velkou pravděpodobností porušuje základní unijní principy. Odcházející šéf komise Jean-Claude Juncker se vyjádřil podobně, jen trochu diplomatičtěji:…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 974
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte