Romania takes over the Presidency of the Council of the European Union
Lehce proplout, nebo těžce narazit. (Sídlo rumunské vlády) • Autor: Profimedia, TEMP EPA

V příštím půlroce čekají Evropskou unii volby do europarlamentu a hledání nového šéfa Evropské komise. Proběhne (pravděpodobně) brexit. Členské státy mezi sebou budou vyjednávat podobu společného rozpočtu na dalších sedm let. Jak se bude vyvíjet vztah s americkým prezidentem Trumpem, je těžké předvídat, ale není nerozumné počítat s komplikacemi. Ujmout se v takové situaci šestiměsíčního předsednictví celého spolku by byl složitý úkol pro kterýkoli členský stát, natož pro Rumunsko, které do Unie vstoupilo v roce 2007 a je to pro něj premiéra.

Rumunská nezkušenost není to jediné, co budí ve zbytku členských států nervozitu. Vrásky vyvolává i tamní politická situace. Protikorupční tažení v posledních pěti letech zasáhlo celou politickou scénu. Liviu Dragnea, šéf vládnoucích socialistů a v praxi nejmocnější muž země, je pravomocně odsouzen za podvody, a nemůže proto vykonávat premiérskou funkci. Vláda z toho důvodu v posledních měsících omezila nezávislost justice a státních zástupců – především speciální protikorupční jednotky – takovým způsobem, že zemi hrozí stejné kárné řízení jako Polsku a Maďarsku pro „porušování základních evropských hodnot“.

Zvládnou, nezvládnou

Proto je podle některých komentátorů absurdní, že se vedení Unie v těchto složitých časech ujímá země, která má co dělat sama se sebou a jejíž vláda s velkou pravděpodobností porušuje základní unijní principy. Odcházející šéf komise Jean-Claude Juncker se vyjádřil podobně, jen trochu diplomatičtěji:…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte