Tlak zvenčí na to, aby Česko odešlo z dvou postsovětských bank – Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (MBHS) a Mezinárodní investiční banky (MIB) – se zvyšuje. Podle informací Respektu z vládních zdrojů zmíněný požadavek naposledy tlumočil premiéru Andreji Babišovi americký velvyslanec v Rusku Jon Huntsman při své nedávné návštěvě Prahy. Diplomat zmíněnou depeši sděloval coby postoj americké administrativy.

Česká vláda již v říjnu 2017 rozhodla, že opustí jednu z bank MBHS, dosud tak ale neučinila. A mezitím věci nabraly vlastní směr: finanční instituce, jejíž vznik se datuje ještě do éry Sovětského svazu, by se teď mohla stát součástí rozsáhlého bankovního projektu, jehož centrála právě vzniká v Budapešti. Ve vzduchu visí podezření, že jde o „hrdlo“ pro ruskou špionáž a praní špinavých peněz uvnitř Evropské unie.

Dunaj, Varna, Karibik

Rusové chtějí, aby se v Maďarsku sloučily dvě podobné instituce. V první fázi – to je již rozhodnuto – se do Budapešti přesune z Moskvy sídlo Mezinárodní investiční banky. V další by Rusko chtělo, aby s ní byla sloučena právě Mezinárodní banka hospodářské spolupráce. Mezi zakládající členy patřily za komunismu vedle Maďarska, Československa či Polska i Kuba, Vietnam nebo Mongolsko.

Veřejně uváděným dobovým smyslem instituce bylo „podporovat socialistické hospodářství“. Jak ve své analýze uvádí maďarský bezpečnostní think tank Political Capital, obě banky od začátku sloužily také jako krytí pro aktivity sovětské tajné…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte