Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

K čemu inspiruje wrestler Trump

Proměnit zklamání z amerických voleb v akci a chuť přijít s konstruktivním programem. To je hlavní cíl knihy Ne nestačí, kterou napsala kanadská novinářka a esejistka Naomi Klein rychlostí blesku bezprostředně po nástupu Donalda Trumpa do úřadu. Uchopila to jako příležitost, protože současný prezident je podle ní „zrcadlo nastavené Americe i celému světu“. Takřka stejně svižně byla kniha přeložena i do češtiny, neboť její nejnovější svazek This Changes Everything o klimatických změnách u nás ještě k dispozici není.

Pokud šlo o objemné tituly Bez logaŠoková doktrína věnované fungování obchodních značek, potažmo kalamitnímu kapitalismu, který těží z přírodních i vojenských katastrof, Klein se vždy spoléhala na letité rešerše a reportování z terénu. Tentokrát sází na analýzu. Pro konzumenta médií tu tedy nebude příliš nových informací o postupu Trumpovy administrativy. Cenná je však zkušenost a schopnost, s níž Klein dokáže rozkrýt důvody úspěchu současného amerického prezidenta. Mimo jiné jej představuje jako obchodní značku, která nefunguje ani tak tím, co skutečně nabízí, ale tím, jakou image umí vytvořit – a zda se jí daří tento obraz udržet. V tom se Trump mnohé přiučil v showbyznysu i při wrestlingových zápasech. Proto mu mohou projít skandály, které by běžného politika zničily – jsou v souladu s jeho letitou stylizací dravce.

Klein se od počátku devadesátých let věnuje kritice globálního kapitalismu, koncentraci bohatství i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1280
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte